یادداشت ها

درباره نمایشگاه «از الف تا دال»؛ در جست‌وجوی زمان سپری‌شده

درباره نمایشگاه «از الف تا دال»؛ در جست‌وجوی زمان سپری‌شده

١٥ بهمن ١٣٩٦

این‌که دلبری در ده سال گذشته هنگام تولید جواهراتش به چه چیزی فکر می‌کرده، دغدغه‌های ذهنی او در این یک‌دهه چه تغییراتی داشته‌اند و این تغییرات چه نمود مشخصی در آثار او داشته‌اند و چندین موضوع دیگر در این نمایشگاه قابل بررسی است. به همین دلیل هم زیرعنوان نمایشگاه «از الف تا دال»، «نمایش یک‌دهه فعالیت امیرحسین دلبری در برند الف دال» نام دارد.

شعرهای پوشیدنی؛ گفت‌وگو با امیرحسین دلبری درباره نمایشگاه «از الف تا دال»

شعرهای پوشیدنی؛ گفت‌وگو با امیرحسین دلبری درباره نمایشگاه «از الف تا دال»

٢٨ دي ١٣٩٦

گفت‌وگویی که در ادامه می‌خوانید مشخصا درباره نمایشگاه «از الف تا دال» است که روز جمعه 29 دی‌ماه در گالری رها افتتاح می‌شود و تا سی‌ام بهمن‌ماه دایر خواهد بود.

یادداشت امیرحسین دلبری درباره پرویز تناولی؛ اعتراض با هیچ

یادداشت امیرحسین دلبری درباره پرویز تناولی؛ اعتراض با هیچ

١٦ دي ١٣٩٦

آن‌چه در ادامه می‌آید یادداشت امیرحسین دلبری است درباره پرویز تناولی و فعالیت‌های هنری‌اش تا به امروز و آثار او را از جنبه‌های گوناگون بررسی می‌کند. این یادداشت در شماره سی‌ام (سه‌شنبه 14 آذر 1396) در روزنامه جامعه فردا به چاپ رسیده است.

گفت‌وگوی جامعه فردا با پرویز تناولی؛ «شیر»های ایرانی از پس «دیوار»های تناولی

گفت‌وگوی جامعه فردا با پرویز تناولی؛ «شیر»های ایرانی از پس «دیوار»های تناولی

١٦ دي ١٣٩٦

تناولی متولد 1316 است و در آستانه هشتمین دهه زندگی‌اش قرار دارد. یکی از تلاش‌های او در سال‌های اخیر، بازگشایی موزه‌اش هم بوده، موزه‌ای که او و شهرداری در مورد آثارش کشمکش‌هایی داشته‌اند اما آن‌طور که تناولی می‌گوید بازگشایی موزه در گرو آن است که آن‌ها بتوانند آثاری را که درحال حاضر در اختیار شهرداری است، به نمایش بگذارند. همه این‌ها باعث شد به‌سراغ تناولی برویم و در مورد فعالیت‌های این روزهایش گپی کوتاه با او داشته باشیم.

نگاهی به کارگاه آموزشی جواهرسازی ون کلیف اند آرپلز در دوبی

نگاهی به کارگاه آموزشی جواهرسازی ون کلیف اند آرپلز در دوبی

١٣ دي ١٣٩٦

ون کلیف اند آرپلز یکی از مهم‌ترین بازیگران عرصه طراحی و تولید جواهرات لوکس است و علاوه بر حوزه طراحی و تولید در زمینه آموزش هم فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهد. این برند به‌تازگی یک کارگاه آموزشی جواهرسازی را در شهر دوبی برگزار کرده و در آن کارهای جالب توجهی انجام داده است.

جواهرات ملی ایران

جواهرات ملی ایران

٠٤ مرداد ١٣٩٦

جواهرات ملی ایران(تا سال ۱۳۵۷ جواهرات سلطنتی ایران) به مجموعه‌ای از جواهرات سلطنتی گفته می‌شود که طی صدها سال توسط پادشاهان مختلف ایران جمع‌آوری گردیده و چه بصورت پیاده و چه بصورت ساخته شده اکنون در موزه جواهرات ملی ایران وابسته به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگهداری می‌شوند. آغاز جمع‌آوری این جواهرات به صورت جدی به دوران صفویه باز می‌گردد و پس از آن گاهی پادشاهانی قطعاتی را به آن افزوده‌اند و گاهی در هنگام تغییر حکومت‌ها، بخش‌هایی از آن به تاراج رفته‌است. این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه‌های جواهر در جهان بوده و قدمت برخی از جواهرات این مجموعه به اساطیر و پیش از تاریخ باز می‌گردد. این جواهرات امروزه به عنوان بخشی از فرهنگ و تاریخ ایران شناخته شده و همچون سایر عناصر شناخت فرهنگی مانند معماری، رسوم، رقص و هنر عنصری برای شناخت فرهنگ ایرانی به شمار می‌رود. تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، در برخی از مراسم رسمی همچون ازدواج‌ها و تاجگذاری از جواهرات ملی استفاده می‌شد.

برندهای معروف جواهرات جهان

برندهای معروف جواهرات جهان

٠٢ مرداد ١٣٩٦

ما از جواهرات استفاده می کنیم تا ظاهری فریبنده تر و جذاب تر داشته باشیم. دست بند، گوشواره، دکمه سردست و یا حتی یک ساعت مچی. فرقی نمی کند که کدام یک از این ها باشد، در نهایت هدف اصلی جلوه ی بیشتر دادن به ظاهرمان است. این ترکیبات چشم نواز از جواهرات و الماس های کمیاب، روی طلاهایی که عیار بالا دارند، پلاتین و یا نقره سوار می شوند و علی رغم اندازه ی کوچکشان، ارزش آنها را بسیار بالا می برند.

گنجینه های با ارزش موزه ملی جواهرات

گنجینه های با ارزش موزه ملی جواهرات

٢٦ تير ١٣٩٦

موزه‌ جواهرات ایران، با ارزش‌ترین گنجینه‌ جواهرات ایران است که در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگهداری می‎شود. این موزه زیر نظر بانک مرکزی است.گنجینه‎ای که هیچ تخمینی از ارزش جواهرات آن نمی‏‌توان داشت و شامل زیباترین و قدیمی‎ترین تاج‎ها و تخت‌های پادشاهی ایران و همچنین سنگ‎های قیمتی کم‎یاب و نایابی مانند الماس «دریای نور» است.

نمايشگاه زيورآلات گروه نقطه

نمايشگاه زيورآلات گروه نقطه

١٦ ارديبهشت ١٣٩٦

نمي توان منكر حركت هاي جديدي شد كه در جواهر سازي امروز ايران در حال اتفاق است. حركتهايي كه بيشتر سعي بر نمود جلوه هاي زيبايي شناسي و معرفت دارند تا ماديت و ماده . اما اين حركت به موازات منافع و مصالح فرهنگي ، انحرافات و انشعاباتي دارد كه براي آينده و آتيه اين حركت نوظهور و به طبع تاريخ آن خوشايند نيست . پس در اين گسستگي و اغتشاش به اجماعي فكر كرديم متشكل از آنان كه دغدغه دارند و سوداي زيبايي شناسانه و معرفت ، تا وسوسه ماديت و ماده .

نگاهی شتابزده به هنر فلز کاری و جواهر سازی دوران هخامنشی و ساسانی

نگاهی شتابزده به هنر فلز کاری و جواهر سازی دوران هخامنشی و ساسانی

١٦ ارديبهشت ١٣٩٦

نگاهی شتابزده به هنر فلز کاری و جواهر سازی دوران هخامنشی و ساسانی نويسنده: امیر حسین دلبری در دوره ي هخامنشي توليد طلا‎ ‎در داخل کشور و همچنين واردات طلا به ايران افزايش يافته ‏است و در اين دوره سکه ي‎ ‎طلا براي اولين بار در جهان ضرب شد. نام اين سکه که در ‏‏516 قبل از ميلاد ضرب گرديد،‏‎ ‎داريک بود. تا آن دوره در دنياي آن روز هنوز سکه هاي ‏طلا ضرب نشده بود. سکه هاي‎ ‎رايج از مس، مفرغ و نقره بود و پس از داريوش در ‏کشورهاي ديگر هم سکه ي طلا ضرب شده‎ . ‎در رم در سال 225 قبل از ميلاد‏‎. در دوران ساساني طلا در ايران فراوان بوده به‎ ‎طوري که ظروف و ديگر اشياء طبقه ي ‏مرفه همه از طلا يا نقره ساخته مي شده و اين وضع‎ ‎پس از حمله ي اعراب به ايران ادامه ‏داشته است انقراض دولت هخامنشی در ۳۳۱ پیش از میلاد با حرکت اسکندر به طرف شرق و مرگ ‏داریوش سوم اتفاق افتاد. پیروزی‌ها و لشکرکشی‌های اسکندر ضمن اشاعه تمدن یونانی یا ‏هلنی مآبی در سراسر خاورزمین تا هندوستان به‌صورت متقابل نیز موجب نفوذ فرهنگ ‏خاوری در عناصر یونانی مقدونی شد.

نگاهی گذرا به جواهرات ترکمن

نگاهی گذرا به جواهرات ترکمن

١٦ ارديبهشت ١٣٩٦

نگاهی گذرا به جواهرات ترکمن نويسنده: امیر حسین دلبری جواهرات ترکمن و سنت تزيين لباس ها با زيور آلات که امروزه بسياری از مردم جهان به ياری آنها قومی به نام ترکمن را به ياد می آورند ريشه در گذشته های دور دارد . به گمان گروهی در آن زمان ها چنين زيور هايي نقش دعا و طلسم های محافظ را داشته اند. هر چند اين نظريه به دليل باورهای ترکمنان در مورد فلزات و باطل السحر بودن آنها به حقيقت نزديک می نمايد ، اما خود ترکمنان توضيح ديگری برای آن دارند. آنها می گويند در زمان اغوزخان اين زيور آلات ، قطعات زره جنگی مردان بوده ، و بعد ها در زمان صلح تبديل به زينت زنان شده است . نيز گفته می شود که اين زيور آلات برای رهاندن شوهرانشان از اسارت فديه می داده اند.

زيور آلات زن عرب خوزستان

زيور آلات زن عرب خوزستان

١٦ ارديبهشت ١٣٩٦

زيور آلات زن عرب خوزستان نويسنده: امیر حسین دلبری گرايش به زيبايي همساز با ساختار اجتماعي و نظام ارزشي جوامع مختلف داراي شكل هاي متفاوتي است. هر قوم يا ملتي براي آرايش و تزيين از زينت هاي خاصي استفاده مي كند كه در فرهنگ آن قوم يا آن ملت داراي معنا و مفهوم خاصي است و به نياز عاطفي و ارزشي آن قوم پاسخ مي گويد. زن عرب خوزستاني همانند ديگر زنان اقوام ايراني از ديرباز به آرايش و زيبايي خود توجه داشته است. وي زيور و زينت خود را همساز با جايگاه اجتماعي و خانوادگي اش از جنس طلا، نقره يا مس انتخاب مي كند. ولي صرف نظر از نوع جنس زيورآلات، اغلب زنان عرب به استفاده از زر و زيور علاقه دارند. زن عرب براي آرايش و زيبايي از قابليت هاي طبيعي جسم خود به نحو مناسبي استفاده مي كند. وي گوش، بيني، گردن، دست و پاي خود را به انواع حلقه ها و گوشواره هاي زيبا مزين مي كند. دمورگان كه در عهد مظفرالدين شاه از قبايل عرب خوزستان ديدن كرده است درباره آرايش زنان عرب چنين مي نويسد: «زن ها كه اكثراً جامه هاشان سرخ رنگ بود، با حلقه هاي نقره، دست ها و مچ پاها و گوش ها و حتي بيني خود را زينت كرده بودند...». امروزه زن عرب شهري، ميل چنداني به استفاده از همه زيورهاي گذشته ندارد. ولي زن روستايي هنوز هم مي كوشد، گوش، بيني، دست و مچ پا را به گوشواره ها و حلقه هاي طلايي و نقره اي مزين سازد. آنچه در اين مقال مي آيد پيرامون زيورآلات زن عرب خوزستاني در گذشته و حال است.

عضویت در خبرنامه گــروه الف‌دال