یادداشت ها

شعرهای پوشیدنی؛ گفت‌وگو با امیرحسین دلبری درباره نمایشگاه «از الف تا دال»

شعرهای پوشیدنی؛ گفت‌وگو با امیرحسین دلبری درباره نمایشگاه «از الف تا دال»

٢٨ دي ١٣٩٦

این گفت‌وگو در روزهای پرهیاهو و شلوغ پیش از نمایشگاه «از الف تا دال» انجام شد، اما امیرحسین دلبری با آرامش تمام به پرسش‌های ما پاسخ داد. گفت‌وگویی که در ادامه می‌خوانید مشخصا درباره نمایشگاه «از الف تا دال» است که روز جمعه 29 دی‌ماه در گالری رها افتتاح می‌شود و تا سی‌ام بهمن‌ماه دایر خواهد بود.   

 

چند روز دیگر نمایشگاه جواهرات شما در گالری رها برگزار می‌شود. کمی درباره این نمایشگاه که «از الف تا دال»، نمایش یک‌دهه فعالیت‌های امیرحسین دلبری در برند «الف دال»، نام دارد صحبت کنید.

من آثار زیادی در سال‌های قبل ساخته‌ام که سال‌ها از نمایش آن گذشته است. بخشی از کارها همراه با رونمایی یکی از کتاب‌هایم به صورت محدود به نمایش گذاشته شد. یا کارهایی در گذشته ساخته‌ام که امروز دیگر تولید نمی‌شوند. همچنین مجموعه‌هایی طراحی کرده‌ام که تا به حال به نمایش درنیامده‌اند مانند مجموعه «نوبت عاشقی» که بازنمایی دغدغه‌های من درباره ارزش اثر هنری است. من گزیده‌ای از این کارها را جمع‌آوری کرده‌ام تا در یک چیدمان هدف‌دار در نمایشگاه که در گالری «رها» برگزار می‌شود به نمایش بگذارم. در واقع سیر فعالیت‌ها و ایده‌های من در طراحی جواهرات در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.  


بدیهی است که علاقه‌مندان به برند «الف دال» دوست دارند علاوه بر مجموعه‌های پیشین، آثاری را در نمایشگاه ببینند که تا به حال به صورت رسمی ارائه نشده است. آیا ما شاهد ارائه مجموعه تازه‌ای در این نمایشگاه خواهیم بود؟

بله. کارهای سوزن‌دوزی و چند کاری که به‌تازگی طراحی کرده‌ام که هنوز به مرحله تکثیر نرسیده‌اند در این نمایشگاه به نمایش درمی‌آیند. سوزن‌دوزی مجموعه‌ای است مرکب از نقوش دست‌بافت‌های ترکمن‌ها و عشایر با سوزن‌دوزی‌های سیستان و بلوچستان. در واقع در این مجموعه سعی کردم خودم را محدود به فضایی خاص یا چهارچوبی مشخص نکنم. کارهای دیگر همچنان با تم خوشنویسی طراحی شده‌اند و آثار متاخر من هستند. علاوه بر این، مجموعه «این‌گونه شیوه‌های مدارا» ارائه خواهد شد که هم‌زمان با مجموعه مجسمه‌های من با همین نام عرضه شدند و دیگرصحبتی از آن‌ها نشد و ما آن‌ها را هیچ جای دیگر نمایش ندادیم. این مجموعه گرچه نسبتا قدیمی است اما برای مخاطبان ما تازگی دارد. همیشه دنبال فرصتی بودم که این جواهرات را در جایی ارائه کنم و خب این نمایشگاه محل بسیار خوبی برای نمایش این مجموعه است. از طرفی دیگر کارهایی در سه‌سال اخیر ساخته‌ام که خیلی خوب ارائه نشده‌اند و این آثار پراکنده نیز در گالری رها عرضه خواهند شد. برای مثال مجموعه‌ای کار کرده‌ام با یغما گلرویی که پیش‌تر کار شده‌اند و در این نمایشگاه حضور دارند و قطعا مخاطبان آن‌ها را دوست خواهند داشت.کمی در مورد تعداد کارها صحبت کنید؟

اگر محیط گالری اجازه دهد و بتوانیم چیدمان خوبی داشته باشیم به احتمال زیاد بین 180 تا 200 اثر ارائه خواهند شد.


آثار قرار است براساس سیر تاریخی در گالری چیده شوند. خود شما که این 10 سال فعالیت را مرور می‌کنید، چه سیر و تحولی در کارهای‌تان مشاهده می‌کنید؟

اکنون خیلی سخت‌گیرتر شده‌ام. در گذشته شعرهایی را انتخاب کرده‌ام و ساخته‌ام و آن سال‌ها کمتر نسبت به امروز زیر ذره‌بین جامعه بودم و بدیهی است که راحت‌تر کار می‌کردم و آزادی عمل بیشتری داشتم. اتفاق ناخوشایندی که در این سال‌ها روی داده این است که کپی از آثار من بسیار زیاد شده است. اصلا این حرف را به‌عنوان فضیلت مطرح نمی‌کنم چون این کپی‌ها برای من اذیت‌کننده است به این دلیل که این امر دستم را برای خطا کردن و آزمایش کردن می‌بندد. برای مثال سال‌ها پیش مجموعه‌ای را با استفاده از اعداد و حروف طلسم‌ها طراحی کردم و خب عده‌ای کارها را دوست داشتند و عده‌ای دیگر نه. به هر جهت یک آزمون و خطایی در کار من بود که امروز دیگر نمی‌توانم این کار را به‌راحتی انجام دهم و آزادانه کار کنم. متاسفانه دیگران کارهایم را بسیار سطحی کپی کردند و عده‌ای فقط بخش موفقیت کارم را دیدند. آن‌ها فقط فرم کارها را کپی کردند و اهمیتی به محتوای آثار ندادند و این مسئله ناخوشایند بود.

اکنون که به روند کارهایم نگاه می‌کنم می‌بینم که یک سری از کارها را دوست ندارم و همچنان به یک سری از کارها علاقه‌مندم. ولی در نهایت چون کارها روایت حال‌وهوای شخصی‌ام هستند دیدن آن‌ها برایم شبیه ورق زدن دفتر خاطرات است و این موضوع جذابیت دارد. اما از طرفی سعی می‌کنم خودم را نقد کنم تا در مسیر آینده موفق عمل کنم.چه شد تصمیم گرفتید با گالری رها کار کنید؟

شاید اسم گالری رها در میان مخاطبان عمومی کمتر شنیده شده باشد اما این موضوع به معنی کم‌کاری این مجموعه نیست. اتفاقا در گالری رها کارهای بسیار خوبی انجام شده اما معمولا نمایشگاه‌ها عمومی نبوده‌اند و درهای آن به روی مخاطبان عمومی باز نبوده است. گالری رها حدود 4 است که فعالیت‌هایش را آغاز کرده و حوزه فعالیت آن حوزه هنرهای تجسمی است و سعی می‌کند آثار طیف مختلفی از هرمندان، از اساتید قدیمی گرفته تا هنرمندان جوان، را به نمایش بگذارد. در حراجی‌های مختلف و معتبری چه در ایران و چه خارج از ایران شرکت کرده و دارای آثار بسیار سرشناسی از هنرمندان ایرانی و خارجی است. اکثر نمایشگاه‌های این گالری به‌صورت خصوصی بوده و در همه حوزه‌ها فعالیت کرده است. پیشنهاد این نمایشگاه از سوی گالری رها به بنده شد و پس از انجام مذاکرات و برنامه‌ریزی‌ها، به یک توافق بلندمدت رسیدیم و به‌عنوان اولین گام قرار شد نمایشگاه جواهرات «از الف تا دال» درگالری رها برگزار شود.

نظرات 0 نظر

عضویت در خبرنامه گــروه الف‌دال