یادداشت ها

نگاهی به کارگاه آموزشی جواهرسازی ون کلیف اند آرپلز در دوبی

نگاهی به کارگاه آموزشی جواهرسازی ون کلیف اند آرپلز در دوبی

١٣ دي ١٣٩٦

ون کلیف اند آرپلز یکی از مهم‌ترین بازیگران عرصه طراحی و تولید جواهرات لوکس است و علاوه بر حوزه طراحی و تولید در زمینه آموزش هم فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهد. این برند به‌تازگی یک کارگاه آموزشی جواهرسازی را در شهر دوبی برگزار کرده و در آن کارهای جالب توجهی انجام داده است. 


ون کلیف اند آرپلز (Van Cleef & Arpels) یک برند معتبر جواهرسازی لوکس فرانسوی است که همه علاقه‌مندان به دنیای جواهرات لوکس این برند را به خوبی می‌شناسند اما چیزی که شاید بعضی از ما درباره این برند نمی‌دانیم این موضوع است که علاوه بر فعالیت‌های تجاری، در زمینه‌های آموزشی نیز فعالیت‌های گسترده‌ای دارد تا جایی این کمپانی مدرسه طراحی ون کلیف اند آرپلز را تاسیس کرده است.

فعالیت اصلی مدرسه طراحی ون کلیف اند آرپلز، یا به زبان فرانسه لکول ون کلیف اند آرپلز، که در سال 2012 تاسیس شده، برگزاری دوره‌های آموزشی جواهرسازی است اما فعالیت‌های دیگری نظیر برگزاری سمینار و همایش تا دور‌ه‌های آموزشی تخصصی و برگزاری گالری‌های کوچک و بزرگ برای نوآموزان در این مدرسه انجام می‌شود.

با این همه، یکی از فعالیت‌های جالب و بین‌المللی این موسسه آموزشی برگزاری دوره‌های آموزش و تدریس اصول طراحی جواهرات در دیگر کشورهاست. همان‌طور که گفتیم، این کمپانی در شهر دوبی با همکاری سفارت فرانسه، اداره امور فرهنگی امارات متحده عربی و منطقه طراحی دوبی یک دوره تخصصی و آموزشی طراحی جواهرات برگزار کرده که با هم نگاهی کوتاه به این فعالیت فرهنگی – آموزشی خواهیم داشت.


این دوره آموزشی به همراه نمایشگاه تخصصی این برند در «منطقه طراحی دبی» در ماه نوامبر (آبان و آذرماه سال جاری) برگزار شده است. مدت برگزاری این دوره آموزشی – فرهنگی 18 روز بود که از هفتم تا بیست و پنجم نوامبر (16 آبان تا 4 آذر) ادامه داشت و شامل سمینارهای تخصصی، گفت‌وگو و پرسش و پاسخ، نمایش فیلم و برپایی دوره‌های آموزشی بود. محوریت برگزاری دوره‌های آموزشی، بر مبنای موضوعاتی همچون طراحی، تاریخ هنر، جواهرسازی و فرهنگ معاصر بود. در این دوره‌ها سمینارهایی گفت‌وگومحور با موضوعات «مرواریدها، گذشته و حال»، «جادوی مروارید طبیعی» و «از صخره‌ها تا جواهرات: سفری با کانی‌ها» و همچنین نمایشگاه‌هایی با موضوع‌های «مرواریدها و جواهرات خلیج»، «از زوایه دید خبرگان جواهرسازی»، «زیورها و پیرایه‌های امارات: قابل لمس و غیرقابل لمس»، «ساروق‌الحدید: پلتفرمی برای خلق و آفرینش» و «جایزه بهترین طراح ون کلیف اند آرپلز» برگزار شد.

کلاس‌های آموزشی نیز بر پایه «چگونه باید انجام داد؟»، «تاریخ هنر جواهرسازی» و «دنیای سنگ‌های قیمتی» پذیرای علاقه‌مندان به این حوزه بودند. یکی از نکات جالب این نمایشگاه و سمینار آموزشی بخشی بود که با همکاری پلتفرم سینما عقیل (Cinema Akil) برگزار شد. سینما عقیل رسالت خود را تهیه و نمایش برترین فیلم‌های روز دنیا برای مخاطبان خود در شهر دوبی هدف‌گذاری کرده اما این‌بار با توجه به موضوع کارگاه به سراغ سه فیلم نسبتا قدیمی تاریخ سینما رفته بود. برنامه سینما عقیل در این دوره اختصاص به نمایش 3 فیلم داشت که در آن بازیگران فیلم از جواهرات بسیار متنوع و زیبایی استفاده کرده بودند. این 3 فیلم عبارت بودند از: «جودها اکبر (2008)» اثر آشوتوش گواریکر، «گرفتن یک دزد (1955)» اثر آلفرد هیچکاک و «کلئوپاترا (1963)» اثر جوزف ال. منکیه‌ویچ. این سه فیلم از لحاظ به‌کارگیری جواهرات و زیورآلات مورد نقد و بررسی کارشناسان حوزه جواهرسازی قرار گرفتند. یکی دیگر از برنامه‌های این دوره آموزشی تجلیل و برگزاری مراسم بزرگداشت برای طراح کانادایی- اردنی حمزه العمری (Hamza Al Omari) است که در دوبی فعالیت دارد. این هنرمند توانست در سال 2017 میلادی «جایز طراحان خاورمیانه» را با طراحی قطعه ماحد (Mahad) از آن خود کند، از این ‌رو ون کلیف اند آرپلز نیز در فهرست برنامه‌های خود نگاهی به آثار این هنرمند و اثر ماحد داشت.


این اولین حضور این مدرسه پاریسی در منطقه خاورمیانه است اما خبرها حاکی از آن است که نه تنها مجددا این دوره آموزشی در دوبی برپا خواهد شد، بلکه با توجه به استقبال مردم این منطقه، وجود ذخایر معدنی غنی از سنگ‌ها و کانی‌های با ارزش، تاریخچه پربار و درخشان هنر به ویژه ساخت زیورآلات در منطقه خاورمیانه و همچنین وجود استعدادهای جوان و خلاق، این دوره‌ها در مناطق دیگر خاورمیانه نیز برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که برای آموزش و تدریس و انجام سخنرانی از کارشناسان زبده این رشته از کشورهای مختلف دعوت به عمل آمده بود تا بار علمی و آموزشی این دوره‌ها در حد استانداردها و شاخص‌های بین‌المللی باشد.

نظرات 0 نظر

عضویت در خبرنامه گــروه الف‌دال